Skip to content

АНУЛЬОВАНИЙ БАНКОМ БОРГ ЗА КРЕДИТНИМ ДОГОВОРОМ ВВАЖАЄТЬСЯ ДОХОДОМ ПЛАТНИКА

Якщо кредитор за самостійним рішенням за рахунок страхового резерву анулює борг фізичній особі, що виник до закінчення строку позовної давності за кредитним договором, то така операція визнається як отримання доходу платника податку у вигляді додаткового блага й обкладається податком на доходи фізичних осіб.

Порядок урегулювання безнадійної заборгованості визначено пунктом 159.1 Податкового кодексу України. Податковим кодексом визначено, що банк за рахунок створеного страхового резерву відшкодовує заборгованість, яка визначена безнадійною згідно з методикою, установленою Нацбанком України за погодженням із Мінфіном України.

Згідно зі статтею 164 Податкового кодексу України, до загального місячного оподатковуваного доходу включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо у вигляді суми боргу, прощеного кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним із процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності. Якщо кредитор повідомляє боржника рекомендованим листом або під підпис особисто про анулювання боргу, то такий платник податків відображає цей дохід у річній податковій декларації та самостійно сплачує податок.

Сума доходу боржника у вигляді суми анульованого боргу відображається кредитором у податковому розрахунку № 1ДФ за підсумками періоду, у якому такий борг було анульовано, за ознакою доходу «126».

Однак, у разі якщо кредитор не повідомив платника в установленому порядку про суму анульованого боргу та включення її до податкового розрахунку № 1ДФ, такий кредитор зобов’язаний у повному обсязі виконати обов’язки податкового агента, установлені положеннями статті 176 ПКУ. При цьому зазначені доходи оподатковуються в складі загального місячного оподатковуваного доходу платника податку за ставками 15 (17)%.

P.S. Відшкодування (списання) за рахунок резерву безнадійної заборгованості не є підставою для припинення вимог банку до позичальника/контрагента. Більше того, банк зобов’язаний продовжувати роботу щодо відшкодування списаної за рахунок резерву безнадійної заборгованості (п. 7 Порядку відшкодування банками України безнадійної заборгованості за рахунок резерву, затвердженого постановою Правління НБУ від 01.06.2011 р. № 172). Тож таке списання не веде автоматично до отримання позичальником доходу. Такий висновок можна зробити також із листа ДПСУ від 02.11.2011 р. № 2183/5/15-1416.

http://www.interbuh.com.ua/ua/documents/onenews/13891

Добавить комментарий